Jak se připravit na svou první ájurvédskou masáž

  • 14.08.2023
  • 0

Co to je ájurvéda a jaká je její role při masáži?

První věc, kterou je třeba znát před absolvováním ájurvédské masáže, je základní pochopení samotné ájurvédy. Já, Alžběta, jsem velkým fanouškem této tisíciletí staré vědy o životě pocházející z Indie. Ájurvéda je založena na filozofii, že zdraví a wellness závisí na jemné rovnováze mezi tělem, myslí a duchem.

Masáže v ájurvédě hrají klíčovou roli, jsou považovány za jeden z nejdůležitějších pilířů pro udržení této rovnováhy. Než se do toho pustíte, je dobré vědět, že ájurvéda nejen že nabízí uvolnění a relaxaci jako běžné masáže, ale klade důraz i na očišťování, regeneraci a posílení imunitního systému.

Je tedy důležité připravit se na svou první ájurvédskou masáž tak, aby bylo možné využít veškerých jejích potenciálních výhod. A tady přicházím já, Alžběta, s několika tipy a radami, jak na to.

Výběr maséra nebo terapeuta

Volba správného maséra či terapeuta je první, ale klíčový krok před začátkem ájurvédské masáže. Stejně jako mě, možná vás napadne jít na první masáž k nejbližšímu masérovi. Ale ne tak rychle! Je důležité vědět, že ájurvéda je velmi specifický typ masáže, který vyžaduje hluboké porozumění jak pro samotnou techniku, tak i pro dosažení správné rovnováhy v těle.

Zajímavostí je, že ájurvédský terapeut by měl být schopen určit vaši ájurvédskou konstituci – typ těla podle ájurvédy. Známé jako 'Dosha', ájurvéda pro tyto tělesné typy používá tři hlavní kategorii: Vata, Pita a Kapha. Každá z nich má vlastní soubor charakteristik, které ovlivňují jak fyzický, tak mentální stav.

Je dobré mít na paměti, že skvělý terapeut bude mít nejen vystudovanou masážní techniku, ale také znalosti z oblasti ájurvédy. Jak jde o holistický přístup, je důležité, aby terapeut věděl, jak poskytnout řádnou péči při respektování vašeho tělesného typu a přizpůsobil masáž vašim vlastním potřebám.

Identifikace vašeho Doshy

Nyní, když už víme, co je Dosha, bylo by úžasné se dozvědět, jaký typ Dosha jsem já, Alžběta, nebo vy, milý čtenáři. Jak já tak i můj kocour Tobiáš jsme se rozhodli zjistit, jaký typ Dosha máme. Bohužel pro Tobiáše neexistuje kočičí Dosha, takže tato zábava byla jen pro mě!

Tak jak poznáte svůj typ Dosha? Existuje mnoho online testů, které můžete absolvovat, aby jste zjistili svůj Dosha typ. Nicméně nejlepší je konzultovat to s certifikovaným ájurvédským lékařem nebo terapeutem, který může provést přesnou diagnózu.

Osobně jsem Vata typ, což znamená, že mám tendenci být aktivní a energická, ale také náchylná k úzkosti. Po pochopení svého Dosha typu jsem byla schopna lépe pochopit, jakou péči potřebuji, a to mi pomohlo lépe se připravit na svou první ájurvédskou masáž.

Základní principy ájurvédské masáže

Mějte na paměti, že ájurvédská masáž je jiná než ostatní masáže, které znáte. Zdá se, že je docela podobná, ale je zde pár odlišností, které byste měli znát před svou první ájurvédskou masáží.

Vše začíná tím, co masáž předchází. V mnoha ájurvédských centrech vás požádají, abyste byli oblečeni v lehkém oblečení, nejlépe v bavlněných šatech. To je z důvodu, že v průběhu masáže budete mít na těle hodně oleje, který by mohl poškodit vaše oblečení.

Samotná masáž je obvykle prováděna za použití buď teplého oleje nebo ghí (klařované másla). Druh použitého oleje či ghí záleží na vašem typu Dosha.

Velmi důležitá je také délka masáže. Ájurvéda není sprint, ale maraton. Oproti rychlým 60 minutám, které můžete znát z jiných masáží, může ájurvéda trvat i několik hodin. To je důležité mít na paměti při plánování dne.

Co očekávat před, během a po masáži?

Jelikož je ájurvédská masáž odlišná od běžných masáží, je dobré vědět, co před, během a po masáži očekávat. Také je velmi důležité mít na paměti, že není jen o masáži samotné, ale o celkovém zážitku, který začíná již při přípravě.

Před masáží je důležité konzultovat se svým terapeutem o svém zdravotním stavu. Zeptejte se ho na to, jak bude probíhat masáž a co je třeba udělat před jejím začátkem.

Během masáže může být pro některé překvapující intenzita a hloubka pohybů. Mějte ale na paměti, že každý pohyb má svůj cíl a smysl. Pokud se cítíte nepohodlně, neváhejte své pocity sdělit terapeutovi.

Po masáži se nevěnujte hned náročným aktivitám. Doporučuje se relaxovat a ponechat olej na těle alespoň hodinu po masáži, pokud je to možné, ideálně až do dalšího dne. Olej má regenerační účinky, a je tedy dobré ho nechat působit co nejdéle.

Proč je důležité se správně stravovat?

Je třeba vědět, že nejde jen o samotnou masáž. Ájurvéda klade velký důraz na správnou dietu před a po masáži. Pravidla se mohou lišit v závislosti na vašem Dosha typu, ale obecně platí, že byste měli před masáží jíst lehkou stravu a po masáži jídlo bohaté na proteiny.

Osobně jsem měla po masáži nádherný pocit uvolnění a klidu. Ale také velký hlad! Ale moje volba padla na lehké, ale výživné jídlo jako je čočková polévka. Ale každý jsme jiný, takže poslouchejte své tělo a vyberte si, co vám bude vyhovovat.

Co si vzít s sebou?

Na závěr ještě pár praktických rad, co s sebou na ájurvédskou masáž. Jako první s sebou vezměte vhodné oblečení, jak už jsem zmínila. Ale také mějte na paměti, že olej může zanechat skvrny, takže oblečení volte spíše starší.

Rovněž je dobré mít s sebou malý ručník, který si položíte pod hlavu během masáže. A na závěr nezapomeňte na láhev vody. Po masáži je důležité doplnit tekutiny.

S těmito radami a tipy doufám, že se už těšíte na svou první ájurvédskou masáž tak, jako jsem se těšila já. A nezapomeňte, klíčem je relaxace a užití si toho celého zážitku. Tak si to užijte!

Napsat komentář